Za přítomnosti legend otevřela bránu kamenná Síň slávy českého hokeje
27.04.2015

Český hokej se dočkal. V prvním podlaží pražské Galerie Harfa má od pondělí 27. dubna 2015 kamennou Síň slávy, která mapuje nejdůležitější mezníky v dějinách tohoto sportu napsané domácími aktéry a připomíná největší hvězdy. Interaktivní uspořádání dokáže zaujmout nejen pamětníky chtivé znovu po létech uvidět známé dresy, poháry, medaile, části výstroje, fotografie hráčů nebo záběry z velkých bitev. Osloví i příslušníky nejmladší generace, jimž dovolí třeba střelbu s pukem.
PRAHA – Lední hokej se stal prvním sportovním odvětvím v naší republice, které se může pochlubit takovým reprezentativním prostorem. S myšlenkou vybudovat kamenné muzeum alespoň trochu se podobající slavné kanadské Hall of Fame v Torontu přišel již před léty bývalý předseda svazu Karel Gut a do reálné podoby ji dotáhl jeho současný pokračovatel Tomáš Král se svým týmem. „Jsem šťastný a zároveň hrdý na to, že jsem mohl být u založení Síně slávy, nejdřív té jmenné a teď i kamenné,“ přiznal Král
Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnila plejáda hokejových legend. Z nejstarší generace nechyběli mistři světa z roku 1949 Gustav Bubník a František Vacovský, ale také rozhodčí Rudolf Baťa. Početné zastoupení měli hráči aktivně působící v létech šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých – Luděk Bukač, Jiří Holeček, Jan Havel, Richard Farda, Jan Suchý, Jiří Kochta, Jan Klapáč, Josef Horešovský, Vladimír Martinec, Milan Nový, Jaroslav Pouzar a další. Nejmladší frontu zastupovali Dominik Hašek či Leo Gudas.
Otevřeno bude denně od devíti ráno
Členové Síně slávy z řad bývalých hráčů, trenérů, rozhodčích či funkcionářů zde mají své desky se jménem a příchozí si mohou na dotykových obrazovkách naklikat všechny důležité údaje o těchto osobnostech, prohlédnout si jejich fotografie a videozáběry. Další „pohyblivé obrázky“ je možné sledovat v zasedací místnosti, kde se nabízí volba z unikátních filmových sestřihů připomínajících slavné chvíle českého hokeje.
V prosklených vitrínách lze obdivovat řadu cenných předmětů z jednotlivých historických údobí a pokochat se pohledem na originály dresů slavných hráčů nebo součástí jejich výstroje. Vedle chráničů, hokejek a bruslí, medailí a pohárů, nechybí ani takové rarity jako třeba pověstný klobouk trenéra Vladimíra Bouzka nebo prvorepublikové píšťalky, s nimiž rozhodoval zápasy legendární Jaroslav Řezáč, jenž byl i výborným brankářem a uznávaným funkcionářem.
Síň slávy poskytuje možnost vyzkoušet si střelbu s pukem nebo kličky mezi hráčskými figurinami, nákup suvenýrů a občerstvení u baru. Nově otevřený prostor, jehož ředitelem je Otakar Černý mladší, vznikl v rekordně krátké době necelých čtyř měsíců a bude se dále doplňovat. V těsném sousedství pražské O2 Arény ho jistě nenechají bez povšimnutí návštěvníci letošního světového šampionátu. Každodenní otevírací doba je stejná jako v Galerii Harfa, tedy od devíti hodin dopoledne až do večera.
Ladislav Lhota